דגשים לפרויקט פינוי בינוי

דגשים לפרויקט פינוי בינוי

מה הוא פרויקט פינוי בינוי

פרויקטים מסוג פינוי בינוי, נמנים מאסטרטגיית התחדשות עירונית שנועדה להחליף מבנים ישנים, שהולכים ומתדרדרים, במבנים חדשים ומודרניים. בניגוד למסגרת תמ"א 38 המתמקדת בחיזוק מבנים קיימים, הליך של פינוי בינוי כרוך בהריסה מוחלטת של מבני מגורים מיושנים והקמת מבנים חדשים, גדולים ועמידים יותר. גישה זו מועילה במיוחד באזורים בצפיפות גבוהה כמו גוש דן, שבהם שטחי המגורים נחשבים לצפופים יותר, עם זאת פרויקטים אלו מתאימים גם לאזורים אחרים בישראל.

תהליך פינוי בינוי

השלב הראשון הוא הערכה יסודית של המבנים הקיימים ושל פוטנציאל הפיתוח מחדש. יזמי הפרויקטים, מתכנני ערים והאדריכלים ישתפו פעולה עם רשויות עירוניות והתושבים לתכנון מדויק של פרויקטים מסוג פינוי בינוי. שלב זה חשוב מאין כמותו והוא כולל מחקרי היתכנות, הערכות ייעוד וכמובן גם התייעצויות עם הקהילה.

העברת תושבים ופיצוי

אחד ההיבטים הקריטיים של פינוי בינוי הוא מעבר זמני של תושבים. היזמים צריכים לספק פתרונות דיור חלופיים וגם חבילות פיצויים בכדי להבטיח הפרעה מינימלית לחייהם של התושבים שכבר נפגעו. הליך זה נחשב לקריטי, מכיוון שהוא אמור לשקף את רמת האמינות בין הדיירים לבין היזמים לפני תחילת הבנייה וההריסה של המבנה.

הריסה ובניה

בעקבות ההעברה יהרסו המבנים הישנים ותתחיל בניית המבנים החדשים. הבניינים החדשים יתוכננו להיות עמידים בפני רעידות אדמה, חסכוניים באנרגיה, וכמובן גם לעמוד בתקני בטיחות מודרניים. לעתים קרובות הם יכללו שירותים נוספים כגון חניה תת קרקעית, שטחים ירוקים ומתקנים קהילתיים.

יתרונות פינוי בינוי

על ידי החלפת מבנים ישנים ובלתי תקינים מבחינה מבנית בבניינים חדשים העומדים בתקני בטיחות עכשוויים, פינוי בינוי משפר משמעותית את העמידות של אזורים עירוניים בפני אסונות טבע, במיוחד רעידות אדמה. זה חיוני בארץ ישראל, אשר ממוקמת בסמוך לשבר הסורי אפריקאי.

בשל כך מבנים חדשים שנבנו במסגרת פינוי בינוי יוכלו להציע לא רק בטיחות גבוהה ומותאמת לאזור אלא גם שירותים מודרניים, תנאי חיים טובים יותר וגישה משופרת לשירותים. התושבים יוכלו להנות מבתים חסכוניים באנרגיה מתחדשת, תשתית משופרת ומתקנים קהילתיים משופרים.

ולצד כל אלו חשוב לזכור כי פרויקטים של התחדשות עירונית מעוררים צמיחה כלכלית על ידי משיכת השקעות, יצירת מקומות עבודה והגדלת ערכי הנכסים. על פי דו"ח של בנק ישראל, יוזמות התחדשות עירונית כמו פינוי בינוי תורמות באופן משמעותי לכלכלות המקומיות על ידי יצירת הזדמנויות תעסוקה בבנייה, בנדל"ן ובמגזרים נלווים.

למידע נוסף בנושא פינוי בינוי – https://www.engelinvest.co.il/

Comments are closed.